Главная | Новости | Новости, комментарии | Електоральна ситуація в Київській області напередодні місцевих виборів 31 жовтн...

Електоральна ситуація в Київській області напередодні місцевих виборів 31 жовтня 2010 року.

PDF Печать E-mail
17.10.2010 09:46

Дослідження «Електоральна ситуація в Київській області напередодні місцевих виборів 31 жовтня» було проведене Центром соціальних технологій «Соціополіс» з 6 жовтня по 13 жовтня 2010 року (польовий етап - з 8 по 11 жовтня).

Об'єкт дослідження

- дієздатне населення Київської області віком 18 років і більше, що має право голосу.

 

Предмет дослідження

- оцінка мешканцями Київщини діяльності місцевої влади, їх електоральні преференції та установки стосовно місцевих виборів 31 жовтня 2010 року.

Завдання дослідження:

  1. Виявити найбільш актуальні місцеві соціально-економічні проблеми, які хвилюють мешканців Київщини.
  2. З'ясувати оцінку мешканцями Київщини діяльності теперішньої місцевої влади.
  3. Виявити очікування мешканців Київщини від місцевих виборів 31 жовтня 2010 року.
  4. Визначити потенційний рівень явки мешканців Київщини на виборчі дільниці в день місцевих виборів.
  5. Визначити поточний електоральний рейтинг політичних партій - учасників виборів до Київської обласної ради.

 

Метод збору первинної інформації

Для збору первинної соціологічної інформації було застосоване вуличне опи­ту­вання у формі особистого інтерв'ю.

Загальний обсяг вибірки становить 1600 респондентів - постійних мешканців Київської області. Теоретична статистична похибка репрезентативності частки ознаки з довірчою імовірністю 0,95 не перевищує 2,5%.

ОПИС РЕЗУЛЬТАТІВ

1. На думку опитаних мешканців Київщини, найбільш гострими місцевими соціально-економічними проблемами в області, є «поганий стан і низька пропускна спроможність доріг» та «високі тарифи на комунальні послуги». Дві згадані проблеми назвали у своїх відповідях відповідно 41,5% та 36,8% респондентів (табл. 1, рис. 1). Значна кількість опитаних віднесла до числа найгостріших проблем також «низький рівень зарплат і пенсій» (27,6%), «високий рівень безробіття» (21,2%), «погану якість комунальних послуг» (17,9%). Не змогли назвати жодної актуальної місцевої соціально-економічної проблеми лише 0,9% респондентів.

Таблиця 1. Розподіл відповідей на запитання «Назвіть, будь-ласка, не більше двох проблем, які, на Вашу думку, є найгострішими у Вашому населеному пункті?»

 

Варіант відповіді

% від загальної кількості респондентів, які відповіли на запитання

Поганий стан і низька пропускна спроможність доріг

41,5

Високі комунальні тарифи

36,8

Низький рівень зарплат, пенсій

27,6

Високий рівень безробіття

21,2

Погана якість комунальних послуг

17,9

Погана система прибирання та утилізації сміття

14,1

Корупція в місцевих органах влади

11,7

Забруднення навколишнього середовища

6,0

Інше

8,0

Важко відповіти

0,9 

 

2. Напередодні виборів нового складу органів місцевої влади цілком логічним є «підбиття підсумків» і оцінка роботи їх теперішнього складу. Для цього ми попросили респондентів відповісти на запитання «Наскільки Ви задоволені роботою місцевої (обласної, міської, сільської влади)?».

Найбільша частина мешканців Київщини, які відповіли на вказане запитання, висловила невдоволення роботою теперішньої місцевої влади. Зокрема, 21,9% респондентів відповіли, що вони повністю незадоволені роботою місцевих органів влади, 22,1% - швидше незадоволені (табл. 2, рис. 2). 29,1% опитаних мешканців Київщини дали «нейтральну» оцінку роботі місцевої влади («наскільки задоволений, настільки й незадоволений»). Позитивно оцінили діяльність місцевих органів влади Київщини трохи більше чверті опитаних - 19,7% респондентів «швидше задоволені» їх роботою, 7,2% - «повністю задоволені».

Таблиця 2. Розподіл відповідей на запитання

«Наскільки Ви задоволені роботою місцевої (міської та обласної) влади?»

 

Варіант відповіді

% від загальної кількості респондентів, які відповіли на запитання

Повністю незадоволений

21,9

Швидше незадоволений

22,1

Наскільки задоволений, настільки й незадоволений

29,1

Швидше задоволений

19,7

Повністю задоволений

7,2 

 

Таким чином, узагальнену оцінку роботи місцевої влади мешканцями Київщини можна визначити як помірно негативну. Разом з тим, потрібно враховувати, що це певний осереднений показник, який узагальнює оцінки багатьох конкретних органів місцевої влади. При розгляді діяльності окремих місцевих органів влади, очевидно, можна отримати широкий спектр оцінок, який відрізнятиметься від наведеного і в кращу, і в гіршу сторону.

3. Серед мешканців Київщини спостерігаються в цілому оптимістичні очікування від місцевих виборів 31 жовтня. Майже половина респондентів відповіла, що, на їх думку, вибори будуть мати позитивний вплив на ситуацію в області. Кількість песимістично налаштованих виборців, які вважають, що місцеві вибори будуть мати негативний вплив на ситуацію в області, майже вдвічі менша - 27,1%. Приблизно кожен шостий мешканець Київської області, який має право голосу, вважає, що місцеві вибори не будуть мати ніякого суттєвого впливу на ситуацію в області (табл. 3).

Таблиця 3. Розподіл відповідей на запитання

«31 жовтня 2010 року відбудуться вибори до місцевих органів влади. Як Ви вважаєте, якою мірою вплинуть ці вибори на соціально-політичну і соціально-економічну ситуа­цію у Київській області?»

 

 

Варіант відповіді

% від кількості респондентів, які відповіли на запитання

Вибори будуть мати позитивний вплив на ситуацію в області

49,8

Вибори будуть мати негативний вплив на ситуацію в області

27,1

Вибори не будуть мати ніякого суттєвого впливу на ситуацію в області

17,3

Важко відповісти

5,8 

 

4. Як показує дослідження, серед виборців Київщини спостерігається досить висока готовність до участі в голосуванні на місцевих виборах. Якби місцеві вибори відбувалися наступної неділі, на виборчі дільниці прийшло б понад 70% мешканців Київської області, які мають право голосу (54,3% безумовно прийшли б на виборчі дільниці, 15,8% - скоріше всього). Не мають наміру брати участь в голосуванні близько чверті опитаних мешканців Київщини (9,5% скоріше ні, 14,6% - безумовно ні). Ще не визначились, чи підуть вони на вибори, 5,8% опитаних.

Таблиця 4. Розподіл відповідей на запитання

«Скажіть, будь ласка, якби вибори до місцевих органів влади відбувалися наступної неділі, чи взяли б Ви участь в голосуванні?»

 

 

Варіант відповіді

% від кількості респондентів, які відповіли на запитання

Безумовно так

54,3

Скоріше так

15,8

Скоріше ні

9,5

Безумовно ні

14,6

Важко відповісти

5,8 

 

5. Згідно результатів опитування, серед учасників виборів до Київської обласної ради виділяється три партії, які безсумнівно проходять 3%-ий прохідний бар'єр - Партія регіонів (рейтинг якої становить 28,9%), «Сильна Україна» (14,8%) та «Батьківщина» (11,0%). Отримані результати є досить несподіваними, оскільки фіксують кардинальні зміни в електоральних рейтингах провідних політичних сил області. Якщо раніше в Київській області явним лідером електоральних симпатій була партія «Батьківщина» (БЮТ), а Партія регіонів за рівнем підтримки належала до «другого ешелону» політичних сил, то тепер ситуація діаметрально змінилася. Явним лідером виборчих перегонів стала Партія регіонів, а «Батьківщина» значно відстає від неї.

Слід відзначити, що партії «Сильна Україна» в цілому вдалося зберегти підтримку, яку отримав С.Тігіпко на президентських виборах, і тепер ця партія займає друге місце за рівнем підтримки на виборах до Київської обласної ради.

Крім трьох лідерів, на виборах до Київської міської ради виділяється група партій, які знаходяться на межі 3%-го бар'єру. Станом на 8-11 жовтня до нового складу Київської обласної ради проходять «Фронт змін» (4,1%), ВО «Свобода» (3,8%) і Народна партія (3,1%). Рейтинг в межах 2-3% мають «Наша Україна» (2,5%), «Удар» (2,3%) та Комуністична партія України (2,2%). Очевидно, що для всіх згаданих шести партій питання про проходження до Київської обласної ради залишається відкритим, оскільки різниця між їх рейтингом і 3%-им бар'єром знаходиться в межах статистичної похибки дослідження. Певний оптимізм для вказаних партій може вселяти наявність 12% виборців, які ще не визначилися зі своїм вибором, і частина яких може проголосувати ці партії, додавши до їх рейтингу необхідні десятки відсотків.

Таблиця 5. Розподіл відповідей на запитання

«Скажіть, будь ласка, якби вибори до Київської обласної ради відбувалися найближ­чої неділі, за список кандидатів від якої партії Ви б проголосували?»

 

Варіант відповіді

% від кількості респондентів, які відповіли на запитання

Партія регіонів України

28,9

«Сильна Україна»

14,8

«Батьківщина»

11,0

«Фронт змін»

4,1

ВО «Свобода»

3,8

Народна партія

3,1

«Наша Україна»

2,5

«Удар»

2,3

Комуністична партія України

2,2

Партія зелених

1,8

Інші партії

4,3

Проголосував би проти всіх

9,2

Важко відповісти

12,0