Головна | Новини | Новини, коментарі | Дострокові вибори київської влади: оцінки політичних експертів ...

Дострокові вибори київської влади: оцінки політичних експертів

PDF Друк e-mail
Понеділок, 31 березня 2008, 10:35

Дослідження на тему «Дострокові вибори київської влади: оцінки політичних експертів» було проведено в період з 26 по 30 березня 2008 року (польовий етап - з 27 по 29 листопада) ГО «Соціополіс» на замовлення Агентства моделювання ситуацій.

Об'єкт дослідження - 35 політичних експертів: політологів, аналітиків та журналістів, компетентних в темі дослідження. Відбір здійснювався за допомогою методу рекомендації і шляхом аналізу публікацій по ситуації в Києві в українській пресі.

Предмет дослідження - експертні оцінки доцільності проведення дострокових виборів київської міської влади та оптимальних стратегій різних політичних сил в умовах підготовки до них.

Мета дослідження - визначення доцільності проведення дострокових виборів київської міської влади, а також оптимальних стратегій політичних партій в умовах підготовки до виборів.

Завдання дослідження:

 1. З'ясувати думку експертів з приводу доцільності проведення дострокових виборів київської міської влади та їх впливу на соціально-політичну ситуацію в м. Києві
 2. Визначити роль територіального чинника для висунення політичними партіями кандидатур на посаду київського міського голови і для формування партійних списків депутатів Київської міської ради.
 3. Виділити головні принципи висунення політичними партіями кандидатів на посаду міського голови.
 4. Скласти список оптимальних кандидатів на посаду міського голови м. Києва від різних політичних партій.

Метод збору первинної інформації: телефонне опитування 35 експертів

Етапи проведення опитування:

 1. Розробка й пілотаж опитувальника
 2. Формування групи експертів
 3. Проведення польового етапу
 4. Контроль роботи інтерв'юерів
 5. Кодування, введення, логічний контроль і математико-статистична обробка інформації
 6. Узагальнення, аналіз отриманої інформації, підготовка й оформлення звіту.
 7. Введення інформації

Введення і подальша обробка первинної інформації, що міститься в бланках експертного опитування, здійснені в програмних пакетах ОСА і SPSS 13.0.

Висновки

Більшість експертів так чи інакше визнають необхідність дострокового проведення виборів міського голови в Києві.

80% експертів підтримують ідею “знакової фігури”, яка не обов’язково має відношення до міського партійного осередку, як можливого кандидата на посаду міського голови від політичної партії. Відкриті відповіді експертів вміщують три головні думки: 1) остаточне рішення повинні приймати центральні партійні органи на основі внутрішньопартійного обговорення кандидатур (як варіант відбору – рейтингове голосування по кандидатам); 2) потрібно враховувати думку киян; 3) найліпший результат забезпечує врахування позицій трьох “інстанцій” – міської партійної організації, центральних структур і громадської думки киян.

Аналіз розподілу експертних відповідей свідчить, що територіальний чинник на нинішніх дострокових виборах є досить вагомим.

Найкраще вибір оптимальних кандидатів на посаду міського голови Києва пояснює 5-факторна модель. Фактор 1 відповідає позиції, згідно з якою найкращою спільною кандидатурою від НУ і НС є Кличко, а не Луценко, Партії ж регіонів є сенс підтримувати кандидатуру Черновецького. Фактор 2 відповідає думці, що БЮТ і НПУ слід підтримати кандидатуру Кличка. Фактор 3 резюмує таку модель оптимальних кандидатів: від Блоку Черновецького Черновецький, від КПУ – Мартинюк, НПУ мусить виставити кандидатуру Пилипишина, а не підтримувати Кличка. Фактор 4 відповідає участі СПУ в електоральному процесі шляхом висування кандидатури Семенюк. Нарешті 5-й фактор пов’язаний з висуванням ПР кандидатури Горбаля замість підтримки Черновецького.

На основі таблиці факторних навантажень можна також сформулювати головні дилеми електоральної стратегії, як їх бачать експерти: для ПР – висунути кандидатуру Горбаля чи підтримати Черновецького і для НПУ – висувати кандидатуру Пилипишина або підтримувати Кличка.

Відповідно до виявленої структури даних ми можемо відкоректувати список оптимальних кандидатур на посаду міського голови від різних політичних партій:

 

БЮТ

Кличко

НУ

Кличко

НС

Кличко

ПР

Горбаль

НПУ

Пилипишин

Блок Черновецького

Черновецький

СПУ

Семенюк

КПУ

Мартинюк

 

Отже, як бачимо, чітко простежується позиція експертів щодо необхідності висунення від трьох “помаранчевих” сил єдиного кандидата на посаду міського голови Києва – В.Кличка.

Скачати повний звіт у форматі doc