Головна | Новини | Новини, коментарі | Оцінка політичної ситуації в Україні в контексті проведення протестних акцій оп...

Оцінка політичної ситуації в Україні в контексті проведення протестних акцій опозиції і питання про місцеві вибори в Києві

PDF Друк e-mail
Неділя, 07 квітня 2013, 01:00

Експертне опитування «Оцінка політичної ситуації в Україні в контексті проведення протестних акцій опозиції та питання про місцеві вибори в Києві» було проведено з 3 по 6 квітня 2013 р. Центром соціальних технологій «Соціополіс» разом з PR-агентством «Republic».

МЕТОДОЛОГІЯ

Об'єкт дослідження – 28 кваліфікованих політичних експертів - відомих політологів, соціологів, аналітиків і журналістів, компетентних у темі дослідження. Відбір здійснювався за допомогою методу рекомендації та шляхом аналізу аналітичних публікацій щодо політичної ситуації в Україні у вітчизняних ЗМІ.

Предмет дослідження – експертні оцінки поточної політичної ситуації в Україні в контексті протестних акцій опозиції та питання про вибори в Києві.

Метод збору первинної інформації: телефонне опитування 28 експертів.

ОПИС РЕЗУЛЬТАТІВ

Як показали результати опитування, переважна більшість експертів досить низько оцінюють ефективність акції опозиції «Повстань, Україно!» 39,3% опитаних вважають зазначену акцію неефективною і неспроможною забезпечити досягнення цілей, які поставлені опозицією. 46,4% опитаних вважають акцію «Повстань, Україно!» частково ефективною. При цьому жоден з опитаних експертів не вважає акцію опозиції достатньо ефективною і такою, що здатна призвести до значного зростання протестних настроїв у суспільстві. Окремі експерти висловили думку, що акція «Повстань, Україно!» тільки почалася, тому казати про її ефективність поки ще рано.

На думку більшості опитаних експертів, на даний час в українській опозиції немає явного лідера. Так вважають близько 60% експертів, що взяли участь в опитуванні. 28,6% експертів назвали реальним лідером опозиції в Україні Юлію Тимошенко, попри її перебування в місцях позбавлення волі. Що ж до керівників провідних опозиційних партій України, то лише окремі експерти назвали когось із них реальним лідером опозиції.

Результати опитування свідчать про відсутність серед експертів переважної думки щодо подальшого розвитку ситуації з виборами Київського міського голови і Київської міської ради. Найбільша кількість опитаних (32,1%) вважають, що вибори в Києві будуть призначені на 2015 рік. На думку чверті опитаних, вибори Київського міського голови і Київської міської ради будуть розведені у часі - при цьому вибори міського голови будуть призначені раніше, а вибори міської ради - на пізніший термін. 14,3% експертів вважають, що дата виборів буде призначена до кінця 2013 року після відповідного рішення Конституційного суду. Ряд експертів вважає, що вибори в Києві відбудуться влітку цього року.

На відміну від питання про час проведення місцевих виборів у Києві, щодо питання про те, чи вдасться опозиції домовиться про висунення єдиного кандидата на виборах Київського міського голови, думка експертів більш одностайна - їх більшість (57,1%) вважає, що опозиція зможе домовитися про єдиного кандидата. Як зазначив один з експертів, у опозиції в цьому питанні просто немає вибору. Негативно налаштовані щодо можливості висунення опозиційними партіями єдиного кандидата чверть опитаних. 14,8% експертів вважають, що домовитися про єдиного кандидата зможуть не всі опозиційні сили.

Найбільш вірогідним єдиним кандидатом від опозиції на виборах Київського міського голови більшість експертів, які взяли участь в опитуванні, вважають Петра Порошенка. Таку думку висловили 53,6% опитаних. 28,6% експертів вважають найбільш ймовірним висунення єдиним кандидатом від опозиції Віталія Кличка. Ще 10,7% опитаних експертів приблизно однаково оцінюють імовірність висунення єдиним кандидатом Петра Порошенка чи Віталія Кличка.

Що стосується питання про кандидата від влади на виборах Київського міського голови, думка опитаних експертів є майже одностайною - якщо ці вибори будуть призначені на найближчий час, кандидатом від влади буде висунутий Голова Київської міської державної адміністрації Олександр Попов. Так вважають 78,6% опитаних. Разом з тим, необхідно відзначити, що 10,7% експертів розглядають як можливого кандидата від влади Петра Порошенка. Окремі експерти вважають, що чинна влада на виборах Київського міського голови може висунути менш відомого кандидата.