Суспільно-політична та електоральна ситуація в Україні в першій половині листопада 2018 року

Суспільно-політична та електоральна ситуація в Україні в першій половині листопада 2018 року

Інститут соціальних технологій «Соціополіс» провів всеукраїнське опитування громадської думки з метою вивчення поточної суспільно-політичної та електоральної ситуації в країні. Терміни проведення польового етапу опитування – з 8 по 16 листопада 2018 року. Об’єктом опитування були жителі всіх регіонів України, за винятком Автономної Республіки Крим, м. Севастополя і окремих районів Донецької та Луганської областей, у віці від 18 років. Всього з використанням методу особистого інтерв’ю face-to-face було опитано 2403 респонденти, які зареєстровані у 139 населених пунктах України.

Вказана вибірка репрезентативна для всього дорослого населення України за ознаками статі, віку, регіону проживання і типу населеного пункту (міський населений пункт / село). Теоретична статистична похибка вибірки (з довірчою ймовірністю 0,95 та без урахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,0%.

Згідно з результатами проведеного опитування, лише 19,1% жителів України вважають, що ситуація в Україні в цілому розвивається в правильному напрямку. При цьому, переважна більшість з таких респондентів (16,2% від усіх опитаних) вважають, що ситуація в Україні «скоріше розвивається в правильному напрямку» і лише 2,9% від загальної кількості опитаних вважають, що вона «безумовно розвивається в правильному напрямку». На думку 74,0% опитаних, ситуація в Україні на теперішній час в цілому розвивається в неправильному напрямку. При цьому, 33,5% респондентів вважають, що ситуація в Україні розвивається «скоріше в неправильному напрямку», а 40,5% – «безумовно в неправильному напрямку».

Найбільш гострою загальнодержавною проблемою для України на теперішній час, на думку жителів України, є військовий конфлікт на Донбасі – вказану проблему назвали в числі трьох найбільш актуальних для України 57,0% респондентів. На другому місці за ступенем актуальності, зі значним відривом, знаходиться проблема корупції в органах влади (її назвали в числі найбільш актуальних для країни 31,1% опитаних), а на третьому-четвертому – високі тарифи на комунальні послуги та їх зростання (26,4%) і безробіття (25,1%).

Серед загальнодержавних проблем, які є найбільш гострими для опитаних особисто, явними лідерами за частотою згадування є три проблеми: високі тарифи на комунальні послуги та їх зростання (вказану проблему назвали в числі трьох найбільш гострих для них особисто 54,8% опитаних); високі ціни на товари і послуги (в цілому) та їх зростання (52,7%) та низький рівень зарплат, пенсій, соціальних виплат; необхідність їх підвищення (46,2%). Разом з тим, військовий конфлікт на Донбасі назвали в числі трьох найбільш гострих загальнодержавних проблем, які стосуються їх особисто, лише 20,6% опитаних, а корупцію у органах влади – лише 11,6% опитаних.

Згідно з результатами проведеного опитування, станом на першу половину листопада 2018 року лідером електоральних симпатій жителів України залишається Юлія Тимошенко – за неї висловили готовність проголосувати 14,7% респондентів від загальної кількості опитаних або 18,5% респондентів з числа тих, хто має намір взяти участь у голосуванні. На другому місці в електоральному президентському рейтингу знаходиться Володимир Зеленський, за якого висловили готовність проголосувати 9,4% від загальної кількості респондентів або 10,8% респондентів з числа тих, хто має намір взяти участь у голосуванні. На третьому-п’ятому місцях з майже однаковими електоральними рейтингами знаходяться Петро Порошенко, Анатолій Гриценко і Юрій Бойко (за них мають намір проголосувати відповідно 6,2%, 6,1% та 6,1% від загальної кількості опитаних та 7,8%, 7,8% і 7,4% опитаних з числа тих, хто має намір взяти участь в голосуванні).

Юлія Тимошенко є явним лідером електоральних симпатій на Заході та в Центрі України, де за неї готові проголосувати відповідно 19,3% та 20,9% опитаних з числа тих, хто має намір взяти участь у голосуванні. Друге і третє місця за рівнем підтримки виборців на Заході України займають Анатолій Гриценко і Володимир Зеленський (відповідно 11,4% та 10,1% з числа тих, хто має намір взяти участь у голосуванні), а в Центрі – Петро Порошенко і Володимир Зеленський (відповідно 8,3% та 7,9% опитаних з числа тих, хто має намір взяти участь у голосуванні). На Сході та Півдні України явного лідера електоральних симпатій станом на першу половину листопада 2018 року немає. Найбільший рівень підтримки виборців мають три кандидати: Юлія Тимошенко (15,1% респондентів з числа тих, хто планує взяти участь в голосуванні, – на Сході та 15,5% – на Півдні), Володимир Зеленський (13,6% – на Сході та 15,4% – на Півдні) і Юрій Бойко (13,3% – на Сході та 11,0% – на Півдні).

Результати проведеного опитування свідчать, що жоден з потенційних кандидатів в Президенти України не зможе набрати в першому турі виборів більше 50% голосів виборців, а отже, з дуже високою ймовірністю відбудеться другий тур виборів. Якби вибори Президента України проходили в першій половині листопада 2018 р., то до другого туру виборів скоріше за все вийшли б Юлія Тимошенко та Володимир Зеленський. Згідно з результатами опитування, в разі проведення другого туру виборів з такими кандидатами за Володимира Зеленського проголосували б 28,4% від загальної кількості опитаних, а за Юлію Тимошенко – 24,7% від загальної кількості опитаних. Враховуючи незначний розрив між двома вказаними кандидатами (3,7%), наявність похибки вибірки, а також тих респондентів, які не визначилися зі своїм вибором у даній ситуації, можна стверджувати, що, станом на першу половину листопада 2018 року, Володимир Зеленський і Юлія Тимошенко мають приблизно рівні шанси на перемогу, якщо вони обоє вийдуть до другого туру виборів Президента України.

Згідно з результатами опитування, якби вибори депутатів Верховної Ради України проходили в першій половині листопада 2018 р., найбільшу кількість голосів виборців набрала б партія «ВО «Батьківщина» – за вказану партію висловили готовність проголосувати 16,5% від загальної кількості опитаних і 20,6% з числа тих, хто має намір взяти участь у голосуванні. З високою ймовірністю 5%-й прохідний бар’єр (який діє на теперішній час) на виборах до Верховної Ради подолають партії «Слуга народу» (за яку мають намір проголосувати 10,3% респондентів від загальної кількості респондентів або 11,8% респондентів з числа тих, хто планує взяти участь в голосуванні), партія «Громадянська позиція» (відповідно 6,5% та 8,4%), партія «Опозиційний блок» (6,4% та 8,0%) та партія «Блок Петра Порошенка «Солідарність» (відповідно 5,8% та 6,7%). Досить високі шанси на проходження до Верховної Ради мають також Радикальна партія Олега Ляшка, «Об’єднання «Самопоміч», партія «За життя» та партія Євгенія Мураєва «Наші».

Згідно з результатами опитування, переважна більшість жителів України (70,0%) не вірить в те, що політики, які перебувають при владі тепер, або які так чи інакше були при ній останні 15-20 років, зможуть вирішити основні проблеми, які стоять перед Україною, та змінити ситуацію в країні на краще.

Переважна більшість опитаних (86,9%) сприймають теперішню центральну владу в Україні як людей, які в першу чергу працюють для своєї особистої вигоди та захищають власні інтереси. Лише 4,8% опитаних вважають, що теперішня центральна влада України в першу чергу служить народу та захищає його інтереси.

На думку 68,7% опитаних, якби до влади в Україні прийшли нові люди, які не мають досвіду роботи на державних посадах, то вони можливо змогли б (50,5%) або безумовно змогли б (18,2%) змінити ситуацію в країні на краще. Лише 19,1% респондентів вважають, що нові люди, які не мають досвіду роботи на державних посадах, у випадку їх приходу до влади в Україні безумовно не змогли б змінити ситуацію в країні на краще.

Завантажити прес-реліз

З повагою,
прес-служба Інституту соціальних
технологій «Соціополіс»
тел. (044) 360-96-49