ЕЛЕКТОРАЛЬНА СИТУАЦІЯ В ОДНОМАНДАТНОМУ ВИБОРЧОМУ ОКРУЗІ № 188 У ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ ЛИПНЯ 2019 РОКУ

Інститут соціальних технологій «Соціополіс» провів опитування громадської думки в одномандатному виборчому окрузі № 188 (частина м. Хмельницького, Волочиський і Хмельницький райони Хмельницької області) з метою вивчення електоральної ситуації у виборчому окрузі у зв’язку з позачерговими виборами до Верховної Ради України, які відбудуться 21 липня 2019 року.

Терміни проведення польового етапу опитування – з 10 по 13 липня 2019 року.

В ході дослідження з використанням методу особистого інтерв’ю було опитано 1207 респондентів – зареєстрованих мешканців населених пунктів, які входять до складу одномандатного виборчого округу № 188, у віці від 18 років і старше. Вибірка репрезентативна для дорослого населення одномандатного виборчого округу № 188 за ознаками статі, віку і типу населеного пункту реєстрації виборців (місто / селище міського типу / село). Теоретична статистична похибка вибірки з довірчою ймовірністю 0,95 та без урахування дизайн-ефекту не перевищує 2,8%.

1. Згідно з результатами опитування, якби вибори до Верховної Ради України відбувалися в першій половині липня 2019 року, найбільшу кількість голосів в одномандатному виборчому окрузі № 188 набрала б партія «Слуга народу», за яку висловили готовність проголосувати 39,1% від загальної кількості опитаних та 42,3% серед тих респондентів, які планують взяти участь у голосуванні. Умовний 5%-й прохідний бар’єр в одномандатному виборчому окрузі № 188 з досить високою ймовірністю також долають партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» (за вказану партію готові проголосувати 7,2% від усіх опитаних та 7,8% серед тих, хто планує піти на вибори), а також партія «Європейська Солідарність» (відповідно 6,3% та 6,8%).

На межі подолання умовного 5%-го бар’єру в одномандатному виборчому окрузі № 188 перебувають також партія «Голос» (за вказану партію мають намір проголосувати 5,0% від усіх опитаних та 5,4% серед респондентів, які мають намір взяти участь у голосуванні) і партія «Всеукраїнське об’єднання «Свобода» (4,4% та 4,8% відповідно).

Ще не вирішили, за яку політичну партію віддати свій голос, 9,3% від загальної кількості опитаних, а 7,6% респондентів відповіли, що вони взагалі не планують брати участі в голосуванні на позачергових парламентських виборах.

table2019

2. Згідно з результатами опитування, якби вибори до Верховної Ради України відбувалися в першій половині липня 2019 року, народним депутатом в одномандатному виборчому окрузі № 188 був би обраний Сергій Лабазюк, який балотується на цих виборах як самовисуванець. За вказаного кандидата висловили намір проголосувати 42,2% від загальної кількості опитаних або 46,3% опитаних серед тих, хто планує взяти участь у голосуванні.

Друге місце в рейтингу електоральних симпатій жителів одномандатного виборчого округу № 188 займає, з досить значним відставанням від лідера виборчих перегонів, кандидат від партії «Слуга народу» Оксана Бочкарьова. За вказаного кандидата мають намір проголосувати 25,7% від загальної кількості опитаних респондентів та 28,2% респондентів серед тих, хто планує взяти участь у голосуванні.

Рівень підтримки виборцями інших кандидатів в народні депутати від виборчого округу № 188 є досить незначним. Зокрема, за кандидата від партії «Голос» Артура Кокаревича мають намір проголосувати 6,1% від усіх опитаних або 6,7% серед тих, хто планує взяти участь у голосуванні, а за кандидата від партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» Михайла Наконечного – відповідно 4,2% та 4,6% опитаних.

table2019

3. Як свідчать результати опитування, основною причиною для голосування жителів одномандатного виборчого округу № 188 за кандидата, якого вони підтримують, є діяльність цього кандидата з вирішення проблем округу та його жителів. Вказану причину голосування за кандидата в народні депутати назвали 42,1% респондентів з числа тих, хто визначився з підтримкою певного кандидата.

Другою за поширеністю причиною вибору респондентами кандидата в народні депутати, за якого вони мають намір віддати свій голос на виборах, є балотування цього кандидата від партії, яку вони підтримують, – вказаний варіант відповіді назвали 23,7% респондентів з числа тих, хто вже визначився, за кого голосувати. 16,1% із вказаної категорії респондентів мають намір проголосувати за кандидата, якого вони підтримують, через те, що на їхню думку цей кандидат найкраще виражає інтереси округу та його жителів; 11,5% – через те, що вони найбільше довіряють саме цьому кандидату, а 9,8% – через те, що кандидат, якого вони підтримують, є новим обличчям в політиці.

table2019

4. Згідно з результатами опитування, більша частина (60,6%) жителів одномандатного виборчого округу № 188, які вже визначилися, за кого вони проголосують на виборах народного депутата від їхнього округу, безумовно не змінять свого рішення проголосувати саме за цього кандидата. 21,8% опитаних з числа тих, хто визначився з кандидатом в народні депутати, якого він (вона) має намір підтримати, скоріше не змінять свого рішення проголосувати за цього кандидата. І лише 15,3% респондентів з числа тих, хто визначився, за кого він хоче проголосувати на виборах, ще може змінити своє рішення проголосувати за відповідного кандидата.

table2019

Коментуючи результати проведеного опитування, заступник директора Інституту соціальних технологій «Соціополіс», кандидат соціологічних наук Сергій Літвінов зазначив: «Результати опитування свідчать про відсутність чітко вираженої залежності між голосуванням виборців за політичну партію, яку вони підтримують, в загальнонаціональному багатомандатному виборчому окрузі, та їх голосуванням за кандидата в народні депутати у мажоритарному виборчому окрузі № 188. Так, у даному виборчому окрузі, як і в Україні в цілому, найбільшу електоральну підтримку має партія «Слуга народу», проте явним лідером серед кандидатів у мажоритарному окрузі є кандидат-самовисуванець, який помітно випереджає кандидата від партії «Слуга народу».

Причиною такої ситуації, яка спостерігається і в багатьох інших виборчих округах у різних частинах України, є те, що для значної частини виборців основним критерієм вибору кандидата у депутати, якого вони підтримують у мажоритарному виборчому окрузі, є особистість цього кандидата і його попередня діяльність, а не партійна приналежність. Тому, якщо у певному окрузі балотується сильний безпартійний кандидат-мажоритарник, який має високий рівень відомості та довіри виборців, йому, як правило, вдається заручитися підтримкою значної кількості виборців, навіть незважаючи на те, що багато з них мають намір голосувати за список партії «Слуга народу» або іншої політичної партії, кандидат від якої також бере участь у виборах.

Фактично, підчас дострокових парламентських виборів в Україні одночасно відбуваються дві кампанії – партійна та мажоритарна, які досить суттєво відрізняються за своїм характером, і, як можна очікувати, будуть відрізнятися і за своїми результатами».

З повагою,

прес-служба Інституту соціальних

технологій «Соціополіс»

тел. (044) 360-96-49