ПЕРСПЕКТИВИ АНТИКОЛОНІАЛЬНИХ ТА ВІДЦЕНТРОВИХ РУХІВ В ОКРЕМИХ СУБ'ЄКТАХ РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ

Дослідницька компанія «Соціополіс» на замовлення Громадської організації «Громадська ініціатива дій – ГІД» провела експертне опитування «Перспективи антиколоніальних та відцентрових рухів в окремих суб'єктах Російської Федерації». Терміни проведення польового етапу опитування – з 4 по 16 січня 2023 року.

Метою опитування була оцінка поточної суспільно-політичної ситуації в окремих суб’єктах Російської Федерації та перспектив її розвитку в контексті антиколоніальних та відцентрових рухів у вказаних суб’єктах в цілому, а також серед корінних народів, які проживають там.

Об’єкт дослідження (досліджувана цільова аудиторія) – представники громадських рухів у різних суб’єктах та регіонах Російської Федерації, діяльність яких спрямована на захист прав та інтересів населення вказаних регіонів, в тому числі корінних народів, які проживають в них. Основу для формування вибіркової сукупності експертного опитування склади учасники Форуму Вільних Народів Пост-Росії. Всього в ході дослідження були опитані 27 експертів, які належать до досліджуваної цільової аудиторії.

Метод збору первинної соціологічної інформації – напівстандартизоване анкетування експертів. Анкета експертного опитування містила 16 запитань.

Згідно з результатами опитування, серед найбільш гострих проблем у стосунках регіонів РФ, а також корінних народів, які проживають в цих регіонах, із центром, експерти назвали:

  • політику русифікації, викорінення національної ідентичності корінних народів, яку проводить центр (зокрема, стосовно мов, культур, історії корінних народів);
  • відсутність належної підтримки регіонів з боку центру;
  • повну залежність регіонів від центру; практично повну відсутність місцевого самоврядування;
  • обмеження прав та інтересів корінних народів;
  • експлуатацію центром ресурсів регіонів, переважна частина доходів від якої не повертається в регіони.

Детальніше з результатами експертного опитування можна ознайомитися тут: англійською мовою ; російською мовою.