СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНА СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ (середина серпня 2022 року)

Дослідницька компанія «Соціополіс» провела опитування громадської думки жителів України. Опитування було проведене з використанням методу телефонних інтерв’ю CATI (computer-assisted telephone interviews) з 11 по 16 серпня 2022 року (польовий етап).

Всього було опитано 1208 зареєстрованих жителів України віком 18 років та більше за винятком жителів Автономної Республіки Крим, м. Севастополя, окремих районів Донецької та Луганської областей та інших тимчасово окупованих територій, де на час проведення опитування був відсутній зв’язок українських мобільних операторів. Вибірка репрезентативна для дорослого населення України за статтю, віком та місцем проживання (регіон, міський/сільський населений пункт) (згідно даних державної статистики на 1 січня 2022 року). Максимальна статистична похибка репрезентативності частки ознаки з довірчою ймовірністю 0,95 без врахування дизайн-ефекту не перевищує:

  • 2,8% – для даних, близьких до 50%;
  • 2,4% – для даних, близьких до 25% і 75%;
  • 2,3% – для даних, близьких до 20% і 80%;
  • 2,0% – для даних, близьких до 15% і 85%;
  • 1,7% – для даних, близьких до 10% і 90%;
  • 1,2% – для даних, близьких до 5% і 95%;

Згідно з результатами дослідження, станом на середину серпня 2022 року майже 60% опитаних жителів України в цілому відчувають себе у безпеці в населених пунктах, де вони тепер проживають, у зв’язку з військовою агресією, яку здійснює Росія проти України. Водночас серед вказаних респондентів лише 14,2% відчувають себе у повній безпеці, а значно більша кількість опитаних (45,2%) відчувають себе скоріше у безпеці, ніж у небезпеці. Близько 38% опитаних жителів України в цілому відчувають себе у небезпеці в населених пунктах, де вони тепер проживають, у зв’язку з військовою агресією Росії. Серед них 29,0% респондентів відчувають себе скоріше у небезпеці, ніж у безпеці, а 9,3% респондентів відчувають себе у повній небезпеці.

На думку понад половини (54,5%) опитаних жителів України, мінімальною умовою для того, щоби вважати, що Україна перемогла в теперішній війні з Росією, має бути повернення під контроль України, усієї її території, визначеної в Конституції (тобто території, яку Україна контролювала до 20 лютого 2014 року). На думку 28,1% респондентів, вважати, що Україна перемогла у цій війні, можна буде тільки тоді, коли буде повернута під її контроль уся територія, визначена в Конституції, а також відбудеться зміна політичного керівництва і вектору розвитку Росії. Повернення під контроль України усіх територій, які вона контролювала до 24 лютого 2022 року, вважатимуть перемогою України у війні 9,3% респондентів, а припинення бойових дій на теперішній лінії зіткнення – лише 4,6% респондентів.

Більшість (59,1%) опитаних жителів України вважають неприйнятним припинення війни з Росією шляхом переговорів, коли кожна зі сторін піде на певні поступки і компроміси, оскільки будь-які поступки агресору і компроміси з ним, на їхню думку, є неприпустимими. На думку близько чверті (24,8%) опитаних, припинення війни з Росією шляхом переговорів є допустимим, але за умови, якщо предметом поступок і компромісів в результаті таких переговорів не будуть питання територіальної цілісності України. Лише 12,4% опитаних вважають, що задля збереження життів наших військових і мирних жителів можна піти на будь-які розумні поступки і компроміси в ході переговорів з Росією.

Більшість (66,6%) опитаних жителів України в цілому підтримують встановлену із введенням воєнного стану заборону на виїзд за межі України військовозобов’язаних чоловіків віком від 18 до 60 років (за винятком окремих категорій таких чоловіків). Зокрема, 40,7% респондентів повністю підтримують вказану заборону, а 25,9% – скоріше підтримують, ніж не підтримують. Негативно ставляться до заборони виїзду військовозобов’язаних чоловіків за межі України 28,6% респондентів (в тому числі 15,7% респондентів ставляться до такої заборони скоріше негативно, ніж позитивно, а 12,9% – повністю негативно).

Згідно з результатами опитування, станом на середину серпня 2022 року п’ятивідсотковий прохідний бар’єр на виборах до Верховної Ради України долають чотири партії. Найвищий рівень електоральної підтримки виборців на виборах до Верховної Ради має партія «Слуга Народу» – за вказану партію проголосували б 33,6% від усіх респондентів та 43,6% респондентів з числа тих, хто взяв би участь у голосуванні та визначився зі своїм вибором. Друге місце за рівнем електоральної підтримки займає партія Сергія Притули «24 СЕРПНЯ» (17,8% від усіх опитаних і 23,1% серед тих, хто взяв би участь у голосуванні та визначився зі своїм вибором), третє місце – партія «Європейська Солідарність» (відповідно 6,7% та 8,7%), а четверте місце – партія Дмитра Разумкова «Розумна політика» (відповідно 4,1% та 5,3%). За партію «ВО «Батьківщина» проголосували б 3,5% від усіх опитаних та 4,5% опитаних серед тих, хто взяв би участь у голосуванні та визначився зі своїм вибором, за партію «Сила і Честь» – відповідно 3,2% і 4,2% опитаних, за партію «УДАР Віталія Кличка» – відповідно 2,2% і 2,9%. Інші партії мають підтримку менше 2% від загальної кількості опитаних.

Звіт з результатами опитування у форматі .pdf можна скачати тут.

 

Коментар щодо доцільності проведення опитувань під час війни.

Актуальність і доцільність отримання соціологічних даних про стан настроїв в суспільстві у воєнний час є не меншою, ніж в мирний час. Але потрібно враховувати певні особливості та обмеження проведення соціологічних опитувань під час війни. Можливі фактори впливу: міграції значної кількості населення; погана досяжність для опитувань населення територій, які тимчасово непідконтрольні Україні, чи знаходяться в зоні бойових дій; нижча готовність до участі в опитуваннях серед громадян, які мають позицію, відмінну від провладної, або громадян, які мають умовні "проросійські" погляди; можлива нещирість відповідей респондентів. Виходячи з цього, можна говорити про деяке зниження репрезентативності вибірок та зростання їхніх похибок (крім зазначеної формальної похибки додається певне систематичне відхилення через названі причини). Але при цьому отримані результати все одно зберігають достатню репрезентативність та дозволяють із задовільною точністю аналізувати настрої населення.

З повагою,
прес-служба
дослідницької компанії «Соціополіс»
тел. (044) 360-96-49