СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНА ТА ЕЛЕКТОРАЛЬНА СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ В КІНЦІ ЧЕРВНЯ – НА ПОЧАТКУ ЛИПНЯ 2019 РОКУ

Інститут соціальних технологій «Соціополіс» провів всеукраїнське опитування громадської думки з метою вивчення поточної суспільно-політичної та електоральної ситуації в країні. Терміни проведення польового етапу опитування – з 27 червня по 4 липня 2019 року.

Об’єктом дослідження були жителі всіх регіонів України, за винятком Автономної Республіки Крим, м. Севастополя і окремих районів Донецької та Луганської областей, віком від 18 років. Всього з використанням методу особистого інтерв’ю face-to-face було опитано 2308 респондентів, які зареєстровані у 139 населених пунктах України. Вказана вибірка репрезентативна для всього дорослого населення України за ознаками статі, віку, регіону проживання і типу населеного пункту (міський населений пункт / село). Теоретична статистична похибка вибірки (з довірчою ймовірністю 0,95 та без урахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,0%.

1. Згідно з результатами проведеного опитування, станом на кінець червня – початок липня 2019 року діяльність Президента України Володимира Зеленського підтримують понад дві третини (68,5%) дорослого населення України. При цьому, 35,8% опитаних жителів України повністю підтримують діяльність Володимира Зеленського, а 32,7% – скоріше підтримують, ніж не підтримують. Негативно оцінює діяльність Президента України Володимира Зеленського приблизно кожен п’ятий дорослий житель України (19,6%), в тому числі повністю не підтримують його діяльність 9,0% опитаних, а скоріше не підтримують, ніж підтримують – 10,6% опитаних. Крім того, 6,6% респондентів відповіли, що вони мало обізнані з діяльністю Президента України Володимира Зеленського, а 5,4% – не змогли визначитися з оцінкою його діяльності.

2. Під час опитування респондентам пропонувалося висловити їхнє ставлення до деяких перших кроків Володимира Зеленського на посаді Президента України. Усі дії Президента України Володимира Зеленського, стосовно яких задавалися запитання, в цілому отримали підтримку більшості респондентів, проте рівень такої підтримки значно відрізнявся. Найвищий рівень підтримки отримали «внесення до Верховної Ради проекту закону про покарання чиновників за незаконне збагачення (з конфіскацією майна)», «погашення Кабінетом Міністрів, на вимогу Президента України, заборгованості із зарплат шахтарям Львівщини та Волині» та «забезпечення закупівлі 200 машин «швидкої допомоги» для міст і селищ України за кошти благодійників» – вказані дії Володимира Зеленського підтримують (повністю або скоріше) понад 90% опитаних.

Понад 80% опитаних підтримали (повністю або скоріше підтримали, ніж не підтримали) такі дії Президента України Володимира Зеленського: «розпуск Верховної Ради України», «Початок перезапуску реформи судової гілки влади в Україні», «скасування понад 100 застарілих Указів Президента, які заважали діяльності підприємців».

Понад 70% опитаних підтримали (повністю або скоріше підтримали, ніж не підтримали) такі дії Президента України Володимира Зеленського: «внесення до Верховної Ради України проекту закону про скасування формули ціноутворення на вугілля «Роттердам+», «внесення до Верховної Ради України проекту закону про порядок імпічменту (усунення з посади) Президента України», «відкриття вулиці Банкової для вільного пересування та відвідування», «підтвердження незмінності курсу на європейську інтеграцію (курсу на вступ у майбутньому до Європейського Союзу)», «пропозиція українським і закордонним інвесторам стратегії економічної реконструкції та економічної реінтеграції Донбасу, починаючи з деокупованих територій», «Перезавантаження» роботи Тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації на Сході України (засідання якої відбуваються у Мінську)».

Відносно найменший рівень підтримки серед дій Президента України отримало «підтвердження незмінності курсу на євроатлантичну інтеграцію» – проте і цей крок Володимира Зеленського підтримали (повністю або скоріше) 59,5% опитаних, а не підтримали – лише 29,9% опитаних.

3. Згідно з результатами опитування, якби вибори до Верховної Ради України відбувалися в кінці червня – на початку липня 2019 року, найбільшу кількість голосів в багатомандатному загальнонаціональному виборчому окрузі набрала б партія «Слуга народу» – за вказану партію висловили намір проголосувати 38,4% від загальної кількості опитаних та 45,4% серед опитаних, які мають намір взяти участь в голосуванні та вже визначилися зі своїм вибором. Прохідний 5%-й бар’єр на позачергових виборах до Верховної Ради України з високою ймовірністю долають партія «Опозиційна платформа – За життя» (за вказану партію готові проголосувати 9,2% від загальної кількості опитаних або 10,9% серед тих, хто піде на вибори і вже визначився зі своїм вибором), партія «Європейська Солідарність» (відповідно 7,0% та 8,3%), партія «Голос» (відповідно 5,9% та 7,0%) і «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» (відповідно 5,6% та 6,6%). Станом на кінець червня – початок липня 2019 року до Верховної Ради не проходять, але в цілому зберігають гіпотетичні шанси на проходження до парламенту партії «Опозиційний блок» та «Сила і честь».

4. Як свідчать результати дослідження, для більшості опитаних жителів України, які вже визначилися, за яку партію вони будуть голосувати на позачергових парламентських виборах, оприлюднення виборчого списку відповідної партії та її кандидатів у мажоритарних округах мало позитивний вплив на ставлення до цієї партії. Зокрема, для 34,0% респондентів оприлюднення партійних списків та кандидатів в округах мало значний позитивний вплив на їхнє ставлення до партії, за яку вони планують віддати свій голос, а для 25,8% респондентів – незначний позитивний вплив. 20,9% респондентів з числа тих, які вже визначилися зі своїм вибором, відповіли, що оприлюднення партією, яку вони підтримують, кандидатів по загальнонаціональному та мажоритарному виборчих округах не мало жодного істотного впливу на їхнє ставлення до цієї партії, і лише 5,4% респондентів відповіли, що вказане оприлюднення негативно вплинуло на їхнє ставлення до партії, за яку вони планують проголосувати.

5. Як свідчать результати опитування, серед жителів України, які планують взяти участь в голосуванні на позачергових виборах до Верховної Ради, немає спільної думки стосовно того чи може партія, яку вони підтримують, утворювати у Верховній Раді коаліцію зі «старими» політиками (політичними силами). 40,5% опитаних вважають, що у разі необхідності партія, за яку вони проголосують, може утворювати у Верховній Раді коаліцію зі «старими» політиками (політичними силами), а 42,5% опитаних вважають, що партія, яку вони підтримують, за жодних умов не повинна утворювати таку коаліцію. Досить значна кількість опитаних (17,0%) не змогла визначитися з відповіддю на вказане запитання.

 

Презентацію з результатами опитування можна завантажити тут

З повагою,

прес-служба Інституту соціальних

технологій «Соціополіс»

тел. (044) 360-96-49