Соціологічне дослідження на тему "Електоральні настрої киян"

Цілі дослідження:

  • визначення поточного рейтингу політичних партій та блоків, кандидатів в Президенти у місті Києві;
  • визначення поточного рейтингу А.Гриценка та його опонентів;
  • виокремлення проблем соціально-економічного та суспільно-політичного характеру які найбільше турбують киян;
  • визначення портрету електорального поля А.Гриценко в місті Києві.

Опис проекту:

Дослідження проводилося методом стандартизованого анкетного опитування за пропорційною квотною вибіркою населення м.Києва (розподіл опитаних по району проживання наведений в таблиці).
Випадкова похибка репрезентативності вибіркової сукупності не перевищує 3,6% з довірчою ймовірністю 0,95.
Генеральна сукупність складає населення м. Києва, що володіє правом голосу. Обсяг вибіркової сукупності - 794 респонденти. Інтерв'юери опитували людей згідно квотних планів, побудованих виходячи з даних щодо розподілу населення за статтю та віком в конкретних районах Києва.
Польовий етап тривав з 11 по 16 липня 2009р.

На перше місце вийшов БЮТ. Але слід відзначити, що за «блок імені» чинного прем'єр-міністра готовий проголосувати лише кожен п'ятий киянин. Кожен десятий не визначився з відповіддю. Друге і третє місце між собою розділяють Блок Арсенія Яценюка і Партія Регіонів відповідно. П'ятірку електоральних симпатій жителів столиці замикає Блок Литвина з результатом 4,4%. 8,5% респондентів ще ни визначились із своїми політичними симпатіями (але планують прийняти участь в голосуванні).

До п'ятірки лідерів ввійшли майже всі перші особи політичних партій та блоків, що мають найвищу підтримку киян. Це Юлія Тимошенко (26,6%), Арсеній Яценюк (24,4%), Віктор Янукович (16,1%), Віктор Ющенко (4,3%). Цікаво, що за Юлію Тимошенко та за Арсенія Яценюка на президентських виборах готові голосувати більше опитаних, ніж за їх блоки на парламентських виборах. Це свідчить про те, що підтримка відповідних політичних сил серед киян тримається переважно на харизмі лідерів цих сил, а не на їх політичних програмах. Серед рейтингових кандидатів найменш компромісними, найменш прийнятними фігурами для жителів столиці є два Віктори - Віктор Ющенко та Віктор Янукович (див. таблицю нижче). Це свідчить про руйнацію звичної з 2004 р. опозиції «помаранчеві - біло-блактині» в масовій свідомості киян.

Щодо гіпотетичних виборів до Київської міської ради, то в порівнянні з 2008 р. ситуація суттєво змінилася. Тепер найвищу підтримку має Блок Кличка (23,2%). Блок Юлії Тимошенко може розраховувати на підтримку лише 13,3% виборців. До групи політичних сил, які кияни хочуть бачити в міській раді, належать також Блок Арсенія Яценюка, Партія регіонів, Блок Анатолія Гриценка. Порівнюючи рейтинги політичних сил на виборах до Верховної Ради України і до Міської ради Києва можна дійти висновку, що Блок Юлії Тимошенко та Блок Арсенія Яценюка сприймаються киянами як більшою мірою всеукраїнські, а не київські політичні сили. З Блоком Кличка ситуація протилежна. Блок Анатолія Гриценко і Блок Литвина з точки зору опитаних є однаковою мірою і всеукраїнськими, і орієнтованими на входження до влади м.Києва.

Підсумовуючи огляд електоральної ситуації в Києві, слід сказати що її основною рисою є стрімке зниження підтримки мегаблоків, криза довіри до політичних сил, які «правили бал» у 2004-2008 рр. Навпаки, нові політичні сили, такі як Блок Арсенія Яценюка та Блок Анатолія Грищенка знаходять у мешканців столиці все вищу підтримку.

  1. Рейтинги політичних партій та блоків на «гіпотетичних» виборах до Верховної Ради серед киян.
  2. Рейтинги потенційних кандидатів на посаду президента України серед населення м. Києва.
  3. Рейтиги партій та блоків на «Гіпотетичних виборах» Київської міської ради.