Соціологічне дослідження на тему «Електоральні настрої киян напередодні президентських виборів (жовтень 2009 р.)»

Дослідження на тему «Електоральні настрої киян напередодні президентських виборів» було проведене в період з 7 по 20 жовтня 2009 року (польовий етап - з 8 по 14 жовтня) Центром соціальних технологій «Соціополіс».

Об'єкт дослідження - електоральні вподобання та соціально-політичні орієнтації дієздатного населення м. Києва у віці 18 років та старше.

Предмет дослідження - рейтинги потенційних кандидатів на посаду Президента України, рейтинги політичних партій і блоків на «гіпотетичних» виборах до Верховної та Київської міської рад, оцінка киянами соціально-економічних проблем міста, шляхи їх вирішення.

Завдання дослідження:

  • Визначення поточних електоральних вподобань киян;

  • визначення поточних рейтингів кандидатів на посаду Президента України, політичних партій та блоків на «гіпотетичних» виборах до Верховної та Київської міської рад;

  • виокремлення проблем соціально-економічного та суспільно-політичного характеру, які найбільше турбують киян;

  • визначення динаміки рейтингів із попереднім дослідженням у липні 2009 року;

  • вивчення позиції киян стосовно національної безпеки України.

Метод збору інформації

Як метод збору первинної соціологічної інформації нами було застосоване вуличне опитування в ході інтерв'ю face-to-face в місті Києві. Даний метод підвищив доступність об'єкту дослідження та надійність інформації на етапі збору, оскільки респонденти почу­валися більш невимушено, ніж у власному помешканні. Дослідження проводилося методом стандартизованого анкетного опитування face-to-face по вибірці, що репрезентує думку населення м.Києва в цілому і в окремих районах. Статистична похибка репрезентативності не перевищує 3,6% з довірчою ймовірністю 0,95. Генеральна сукупність складає населення м. Києва, яке володіє правом голосу. Обсяг вибіркової сукупності для Києва в цілому склав 805 респонденти. Після проведення польового етапу дослідження та контролю загальна кількість анкет, включених в масив склала 794 анкет.

Обсяг вибірки по м. Києву був розподілений пропорційно населенню районів, які його складають. Інтервьюери опитували людей згідно квотних завдань, побудованих виходячи із пропорції за статтю та віком в конкретних районах.

Етапи реалізації опитування:

1. Розробка й пілотаж опитувальника.

2. Формування вибіркової сукупності.

3. Проведення польового етапу (інтерв'ю з респондентами).

4. Контроль роботи інтерв'юерів.

5. Кодування, введення, логічний контроль і статистична обробка даних.

6. Узагальнення й аналіз отриманої інформації, підготовка й оформлення звіту.

Контроль роботи інтерв'юерів проводився постійно і містив у собі наступні момен­ти:

1. Візуальний контроль бригадирами;

2. Контроль щоденників інтерв'юерів, що дозволило простежити правильність дотри­ман­ня процедури вибірки;

3. Вибірково контролювався факт проведення та якість інтерв'ю за допомогою 20%-го телефонного опитування респондентів;

Введення й обробка даних

Введення й подальша обробка первинної соціологічної інформації, що міститься в бланках опитувальників, здійснено за допомогою програмних пакетів EpiData та SPSS 13.0.

Основні результати дослідження

Рейтинг кандидатів в Президенти України

(% по відношенню до кількості тих, хто збирається приймати участь у голосуванні)

Серед тих, хто збирається приймати участь у голосуванні за Ю.Тимошенко виявили бажання віддати голоси 28% , за В.Януковича - 17.7% та А.Яценюка - 15,2. Серед «молодих політиків» голоси респондентів розділилися наступним чином: 2,6% відповіли, що проголосують за О.Тягнибока; 3,1% - за С.Тігіпко. Крім того, 6,8% киян виявили бажання віддати свій голос за А.Гриценка.

Найбільший анти рейтинг має Віктор Ющенко (25%), Віктор Янукович (24,2%). Ю.тимошенко має 11,8% респондентів, що не захотіли за неї голосувати в будь-якому випадку.

Рейтинг політичних партій та виборчих блоків

(% по відношенню до кількості тих, хто збирається приймати участь у голосуванні)

Найбільший рейтинг серед киян, які збираються приймати участь у голосуванні має БЮТ, що набрав 27,2% від голосів респондентів. На другому місці за цим показником є «Блок Арсенія Яценюка», за який виявили бажання голосувати 15,6% респондентів. ПР отримала 13,5% голосів серед опитаних.

ЕЛЕКТОРАЛЬНІ НАСТРОЇ КИЯН НА РІВНІ ВИБОРУ КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ВЛАДИ

Дані розділу містять інформацію стосовно рейтингів/анти рейтингів та потенціалів тих самих кандидатів, але по відношенню до тих респондентів, хто виявив бажання відвідати наступні вибори (тобто явки). Відсотки вираховуються по відношенню всієї явки, хто дав відповідь на ці запитання (Valid Percent).

Лідерами електоральних симпатій киян при гіпотетичних виборах до Київської міської ради є БЮТ із показником 16%, Блок Віталія Кличка - 14,2% та Блок Арсенія Яценюка із показником 8,4%. Партія Регіонів набрала 7,7% відповідей киян.

Абсолютним лідером електоральних антипатій киян є Блок діючого мера (Блок Леоніда Черновецького) - 38,5 %. Зі значним відривом слідують Блок Віктора Ющенка «Наша Україна», Комуністична партія України та Партія Регіонів - 10,5%, 9,8% і 6,5% відповідно. Найменший анти рейтинг мають Блок Арсенія Яценюка (2,9%) , Всеукраїнське об'єднення «Свобода» (2,8%).

ПРОБЛЕМИ В ЖИТТІ МЕШКАНЦІВ МІСТА КИЄВА

Розподіл відповідей респондентів стосовно основних проблем, які вони вважають найбільш важливими для себе

(% по відношенню до всіх опитаних)

Найбільш важливим для респондентів виявилися проблеми, пов'язані із зростанням цін та інфляцією (61,9%) при нестачі гроше (низька щарплата та пенсія - 43,6%). Велика кількість респондентів відповіла, що їх турбують байдужість влади (39,4%) корупція при владі (39,3%). 38,9% респондентів стурбовані безробіттям.

Найменшу стурбованість викликають проблеми організації роботи в сфері надання послуг населенню (9,9%), транспортне забезпечення (10,5%) та погані умови праці (12,1%).

Якщо вести мову проблеми, з якими особисто зіткнулися мешканці Києва за останній час, то найсерйознішою серед них є також підвищення цін на комунальні послуги (47%). На другому місці посідає проблема доступності медичних послуг (26,8%). Також кияни зіткнулися х проблемою відключення опалення чи гарячої води (23,9%). в порівнянні із серпнем, киян більше турбує проблема зростання цін та інфляції. Виросла увага до проблеми безробіття. Впала стурбованість низькими заробітними платами та пенсіями.

Киян менше турбує проблема корупції місцевої влади та неувага представників влади до простих людей.

ОЦІНКА МЕШКАНЦЯМИ КИЄВА ПРОБЛЕМИ КОРУПЦІЇ

(% по відношенню до всіх опитаних)

 

72% респондентів негативно оцінили феномен корупції в Україні

17,3% респонденти, навпаки, погодились із тим, що корупція є позитивним феноменом

10,7% респондентів вважають не змогли відповісти на запитання.

СТАВЛЕННЯ МЕШКАНЦІВ МІСТА КИЄВА ДО СФЕРИ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ

(% по відношенню до всіх опитаних)

Національна безпека

23,7% респондентів вважають, що Україні нічого не загрожує сьогодні;

34,9% вважають, що сьогодні існують окремі ризики для національної безпеки України, але ситуація під контролем;

19,5% респондентів вважають, що існує пряма загроза українській безпеці;

21,6% респондентів не змогли відповісти на запитання.

Збройні сили України

49,2% респондентів вважають, що Збройні Сили України не здатні забезпечити безпеку держави (відповіли «Безумовно ні» та «Скоріше ні»);

46,3% респондентів вважають навпаки (відповіли «Безумовно Так» і «Скоріше Так»);

4,6% респондентів не визначилися із відповіддю на момент опитування.

На думку киян, головну відповідальність у сфері національної безпеки несе Президент України (49,6%). Він же і здатен покращити ситуацію на краще (41,5%).

На думку киян парламентський комітет з питань національної безпеки, найменше впливає на ситуацію в сфері національної безпеки. 10,8% респондентів відповіли, що комітет несе відповідальність за ситуацію, і тільки 9,2% погодилися, що комітет здатен покращити ситуацію на краще. 

 

Повний текст звіту в форматі doc